سفارش تبلیغ
صبا ویژن

درباره ما

دانلود پاورپوینت آماده

جستجو

بایگانی

شبکه های اجتماعی

جستجو در وب پنهان (پژهش درس شیوه ارایه مطالب فنی)

چکیده با رشد روز افزون حجم اطلاعات وب در صفحات دینامیک و پایگاه های داده آنها، تلاش های زیادی در رسیدن به راه حلی برای تسهیل بازیابی این اطلاعات توسط کاربران، انجام گرفته است این نوشتار سعی در معرفی این بخش از منابع وب، اهمیت آن و دسته بندی راه های جستجو در آن دارد
دسته بندی کامپیوتر و IT
فرمت فایل doc
حجم فایل 310 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 33
جستجو در وب پنهان (پژهش درس شیوه ارایه مطالب فنی)

فروشنده فایل

کد کاربری 4421

جستجو در وب پنهان (پروژه درس شیوه ارایه مطالب فنی)

 

 

چکیده:

 

با رشد روز افزون حجم اطلاعات وب در صفحات دینامیک و پایگاه های داده آنها، تلاش های زیادی در رسیدن به راه حلی برای تسهیل بازیابی این اطلاعات توسط کاربران، انجام گرفته است. این نوشتار سعی در معرفی این بخش از منابع وب، اهمیت آن و دسته بندی راه های جستجو در آن دارد.

 

 

مقدمه:

 

دنیای وب منبع عظیمی از اطلاعات است که روز به ‌روز برحجم آن افزوده می‌شود. در حال حاضر با رشد روز افزون این پدیده، حجم گسترده اى از منابع اطلاعاتى حوزه هاى مختلف مثل کتب، مجلات، پایان نامه ها، طرحهاى پژوهشى و پایگاههاى اطلاعاتى در بسترهاى جدید و با قابلیتهاى متنوعى در مقایسه با منابع چاپى قابل دسترسى هستند. این در حالی است که تولد وب سایت های جدید و توسعه سیستم های دینامیک ارائه محتوا، به حجم و غنای این اطلاعات می افزاید. نرخ رشد اطلاعات تا به آنجا رسیده که امروزه مشکل «دسترسی به اطلاعات» جدی تر از «فقدان اطلاعات» است. امروزه چالش عمده اکثر کاربران، دستیابی به اطلاعات می باشد.

 

آمارها نشان می دهند که افراد بسیاری سفر در دنیای وب را با ابزارهای جستجو آغاز می‌کنند و جستجو کردن دومین فعالیت عمده کاربران در دنیای وب (بعد از ارسال و دریافت نامه های الکترونیکی) محسوب میشود.

 

یکی از عمده ترین چالش های امر جستجو در وب، مواجهه ابزارهای جستجو با اسناد و منابعی است که به صورت دینامیک تولید شده و به کاربران عرضه می شوند در این نوشتار این منابع، با نام «وب پنهان» مورد اشاره قرار گرفته اند. تحقیقات و پروژه هایی در زمینه تولید ابزارهای جستجوی درخور این منابع که بخش عمده وب را تشکیل می دهند انجام شده و تعداد زیادی از این پروژه ها به مرحله عمل رسیده و برای تسهیل بازیابی اطلاعات به کاربران عرضه گردیده است.

 

دسته بندی های مختلفی از این تحقیقات و رهیافتهای پیشنهادی آن ها ارائه شده که کمابیش ساختار نزدیکی به هم دارند. بسیاری از راه کارهای پیشنهادی برای در دسترس قرار دادن اطلاعات وب پنهان، تکنیک هایی هستند که صاحبان اطلاعات (مانند صاحبان وب سایت های تجاری) را با راه های غیر تکنولوژیک بالا بردن میزان دسترسی به اطلاعاتشان توسط کاربران آشنا می سازند. راه های مذکور (از قبیل بهینه سازی موتور جستجو) موضوع بحث ما نیست، بلکه هدف اصلی این نوشتار معرفی و طبقه بندی راهکارهایی است که «متخصصان عرصه جستجو در وب» در هرچه بیشتر قابل دسترسی کردن این اطلاعات ارائه می کنند.

 


فهرست مطالب:

 

 

مقدمه. 5

 

شرح. 7

 

انواع اسناد وب.. 7

 

اسناد سطح وب.. 7

 

اسناد ناپیدای وب.. 7

 

وب پنهان چیست؟. 11

 

واسط های وب پنهان. 11

 

اهمیت وب پنهان. 12

 

رهیافت های جستجوی وب پنهان. 13

 

ابزارهای سنتی جستجوی وب پنهان. 14

 

رهیافت های پیشرفته جستجوی وب پنهان. 16

 

دسته بندی خودکار وب پنهان. 16

 

تکنولوژی های کشف واسط های وب پنهان. 17

 

تکنولوژی های دسته بندی واسط های وب پنهان. 18

 

موتورهای جستجوی وب پنهان. 19

 

کنولوژی های اندیس گذاری وب پنهان. 20

 

تکنولوژی های جستجوی بلادرنگ.. 26

 

بحث.. 31

 

نتیجه گیری.. 31

 

خلاصه. 33

 

منابع. 35